
Aktivnosti udruga grada Belišća
SURADNJA GRADA I UDRUGA
U skladu s programom suradnje Vlade i civilnog sektora i naš je grad usmjeren na stvaranje djelotvornih mehanizama koji će unaprijediti odnose između Gradskog poglavarstva i udruga koje djeluju na području grada Belišća. S tom namjerom krajem rujna je održan prvi koordinacijski sastanak grada i udruga na kojemu je uz daljnju suradnju dogovoreno i održavanje radionica na kojima će djelatnici gradske uprave educirati predstavnike udruga kako napisati projektni prijedlog, odnosno kvalitetno ispuniti projektne obrasce raznih donatora (županija, ministarstva, veleposlanstva…).
ZAPISNIK:
REPUBLIKA HRVATSKA
OSJEČKO-BARANJSKA ŽUPANIJA
GRAD BELIŠĆE
Gradsko poglavarstvo
Klasa: 230-01/04-06/02
Urbroj: 2185/02-1/20
Belišće, 30.09.2004.god.
ZAPISNIK s 1. koordinacijskog sastanka održanog u srijedu 29. rujna 2004. u Centru mladih,
Vij. S. H. Gutmanna 12, s početkom u 18 sati.
Nazočni: 41 predstavnik udruga i 5 predstavnika grada Belišća
Dnevni red:
1. Suradnja Grada i udruga
2. Sufinanciranje programskih aktivnosti udruga od interesa za grad Belišće
3. Razno
RAD PO UTVRĐENOM DNEVNOM REDU
AD 1. Antonija Andrašek je pozdravila nazočne i riječ prepustila gradonačelniku. Gradonačelnik Zvonko Borić je pozdravio nazočne i istaknuo da udruge i njihove aktivnosti daju dobru sliku Grada. U tijeku su pripreme za izradu proračuna za 2005. godinu, ali Grad raspolaže s malo proračunskih sredstava te moli udruge za međusobnu toleranciju, realnost i konkretnost u postavljenim zahtjevima za sufinanciranje. Ukazao je udrugama na nužnost međusobnog sastajanja i suradnje radi izrade kriterija za sufinanciranje udruga te još jednom napomenuo kako je u proračunu malo novca . Na kraju je dodao da se svi moraju potruditi pronaći sredstva i iz drugih izvora te da je poduzetništvo suština življenja.
AD 2. Jadranka Krpan je pozdravila nazočne te pozvala udruge da do 10. listopada predaju prijedloge za sufinanciranje u onoj formi kao i prethodne godine. S obzirom da trenutno nema pisanih kriterija pomoću kojih se novac raspoređuje, u obzir će se uzeti broj članova udruge, važnost programa djelovanja, suradnja s ostalim udrugama, postignuti rezultati i sl. ukazala je na nužnost edukacije o pisanju projektnih prijedloga te da se u programskim aktivnostima posebna pažnja obrati na stavke o financiranju, tj. da se napiše kolika su vlastita sredstva, kolika su sredstva od drugih donatora, a kolika od Grada.
AD 3. Antonija Andrašek je iskazala namjeru Grada da ostvari čvrstu suradnju s udrugama te je nužno sastajati se međusobno barem jednom mjesečno na koordinacijskim sastancima. Također se zbog nedostupnosti informacija o pojedinim udrugama namjerava izraditi katalog udruga koji će sadržavati sve bitne podatke dostupne samim udrugama i široj javnosti.
Hrvoje Galičić je pozvao nazočne da popune upitnik za izradu kataloga udruga sa svojim podacima jer će tako olakšati kontakte sa svima i međusobno te omogućiti povezivanje s drugim donatorima. U upitniku se može navesti i drugi iznos prihoda osim predviđenog u rubrikama s obzirom da pojedina udruga možda ima manje prihode od onih predviđenih upitnikom.
Gradonačelnik je pozvao nazočne na sudjelovanje u manifestacijama Grada jer će i to biti jedan od kriterija pri sufinanciranju.
Sanja Jelić je upoznala nazočne s održavanjem edukativnih radionica za pisanje projektnih prijedloga te ukazala na nužnost ovakve edukacije. Potrebno je dobro znati svaki projekt staviti na papir i tako ispuniti sve pretpostavke za realizaciju projekta i dobivanje sredstva od drugih donatora, a ne samo od Grada. Sve se više stranih donatora uključuje u projekte u Hrvatskoj, ali oni zahtijevaju pisanje projekata na engleskom jeziku i na detaljno formuliranim obrascima koje nije lako ispuniti. Zbog toga se treba educirati i probati iskoristiti ponuđena sredstva. Radionice će se održavati po tri dana za skupine od 10-15 polaznika, a s održavanjem se počinje krajem listopada. Podijeljene su prijave za sve zainteresirane.
Antonija Andrašek je obavijestila nazočne da se informacije o natječajima nalaze na Internetu te da je potrebno da udruge redovito razmjenjuju informacije o tome.
AD 4. Predstavnica udruge iz Osijeka postavila je pitanje gradonačelniku da li i njihova podružnica smještena u Belišću ulazi u program sufinanciranja, na što je on odgovorio potvrdno.
Stjepan Mađarić iz Zajednice športskih udruga rekao je da je za šport izdvojeno malo sredstava u proračunu te promjerom iz Rovinja obavijestio nazočne o puno većim iznosima namijenjenim športu.
Nakon što su iscrpljene sve točke dnevnog reda, gradonačelnik je zatvorio sastanak.
EDUKACIJA O PISANJU PROJEKTNIH PRIJEDLOGA
Zbog velikog odaziva udruga edukacija o pisanju projektnih prijedloga organizirana je u dva termina: od 9. do 11. studenog i od 16. do 18. studenog 2004 g. Radionice su vodili Antonija Andrašek, Hrvoje Galičić i Sanja Jelić, uz sudjelovanje dvadesetak predstavnika udruga koji su pokazali veliko zanimanje za pisanje projekata te razvijanje suradnje među samim udrugama. U tijeku je i izrada kataloga udruga grada Belišća na osnovu podataka koje su nam dostavile udruge.
Pisanje projektnih prijedloga (Power Point, ppt u ZIP formatu)






























